Художниците Севдалина Проданова, Йордан Маринов и Димо Колибаров са номинираните за отличието "Художник на годината" на Община Бургас през 2024 г., обявиха от пресцентъра на градската администрация.
Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас
Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.
В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.
В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.
Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов.
Новото театралното пространство „Кюпа“ в София представя на 6 и 8 ноември спектакъла „Одисей“, съобщават продуцентите от сдружение „Забелски глас“.
По думите им „Одисей“ е авторска сценична адаптация по текстове на Хайнер Мюлер, режисирана от Дима Настева: „Постановката поставя съвременния Одисей като символ на човека, разчитащ на словото и манипулацията, за да постигне целите си, и като лице на екзистенциалната криза на нашето време“.
В главната роля, на Одисей, влиза Валерия Димитрова. Тя, заедно с хореографа Михаил Бонев и адвоката Диян Ставрев, изграждат сценично пространство, в което героите се борят с вътрешни дилеми и социални очаквания. „Одисей“
От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.
Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.
Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.
В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.
Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“. Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".
&bdq
Милица Гладнишка ще има специално участие в мюзикъла „Дух“ на 12 ноември в на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“.
Актрисата влиза в ролята на медиума Ода Мей Браун.
„Мюзикълът е изключително удоволствие и невероятен подарък в моя път в изкуството, защото от малка много обичам госпъла и тук имам възможност да се изявявам в този стил“, казва Милица Гладнишка.
По отношение на предизвикателството да влезе в роля, изпълнявана от световнопризнатата комедийна актриса Упи Голдбърг, коментира с усмивка: „Не я имитирам, крада от нея”.
Безусловна любов, предателство, убийство, измами и възмездие се преплитат в спектакъла , който се играе със специално предоставени материали и пълни права за сценична реализация от Theatrical Rights Worldwide (T
Носителят на наградата се избира от 13-членно жури и по традиция ще бъде обявен официално на празника на града - Никулден на 6 декември на специално събитие в Дружеството на бургаските художници, успоредно с откриването на традиционната никулденска изложба.
Димо Колибаров е познат с работата си в областта на графиката и особено в техниката на дълбокия печат. Припомняме, че през 2025 г. предстои художникът да отбележи своя 60-годишен юбилей, за който подготвя и поредица от изложби в София, Варна, Пловдив, Бургас и Поморие. Възпитаник е на Художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, а през 1996 г. се дипломира в НХА – София със специалност "Графика". В момента е доцент в катедра „Графика“ на НХА, където преподава Графика и композиция. След откриването на филиала на академията в Бургас е негов директор до началото на 2024 г. Член е на Съюза на българските художници.
През октомври тази година художникът Йордан Маринов отбеляза своята 80-годишнина с изложбата "Ничие море" в Дружеството на бургаските художници. Негови творби могат да бъдат видяни и върху сгради в Бургас и страната. Такива са рисунките върху гимназията по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“, сградата на турското консулство и ритуална зала „Вардар”. Негова мозайка и фреска има и на фасадата на училище „Добри Чинтулов“, където сега се помещава Английската гимназия в града.
Севдалина Проданова бе номинирана за отличието и през миналата година. Родена е през 1967 г., а през 1986 г. завършва художествен текстил в Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен, след което и "Графика" във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Член е на Съюза на българските художници и от години живее и работи в Бургас. В периода 2015 - 2017 г. е уредник на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“.
Припомняме, че през 2023 г. отличието "Художник на годината" на Община Бургас получи маринистът Фоти Фотев.
Варненската галерия „Ларго“ представя самостоятелна изложба живопис на пловдивския художник Николай Няголов под наслов „Натюрвив“.
Заглавието е игра на думи с термина натюрморт и в буквален превод означава „жива природа“, което според галеристите прекрасно отразява същността на творбите. Сред тях има нощни и морски пейзажи с крайбрежни фарове и заспали лодки, които са постоянни символи за автора.
Всички работи са правени специално за изложбата, сподели Няголов. Според него по-различните сюжети в нея са мегалитите, които са серия от три работи. Всъщност това са кромлехи, но ги кръстих мегалити, защото този термин е по-разпознаваем, обясни той.
Те го вълнуват отдавна и в последно време е доразвил идеята си след пътувания у нас и в Малта. Те са изградени толкова правилно архитектонично, а това, че са от преди много хилядол
Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.
Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.
В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов.
Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.
Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).
„Проектът си поставя висо
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.
В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.
„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза Валентин Узунов, директор на художествената галерия.
Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Лов
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.
Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.
В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.
Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.
Сцеичното представяне също е решено различно &ndash